Merhabalar,

Bu makalemizde WordPress kurulumu ve kullanımından bahsedeceğiz. Hemen hemen herkes WordPress nasıl kurulur ve kullanır bilmekte fakat gözlemlerimiz sonucunda bilen insan sayısının bilmeyenlerin yanında denizde damla kadar olduğunu fark ettik. “Bilgi Engellenemez ve Paylaşılmalıdır.” felsefesi ile bilmeyen kalmasın diye bu makaleyi yazmaya karar verdik. Madem öyle, haydi başlayalım.

Öncelikle Nedir Bu WordPress?

WordPress, piyasada hayli büyük etkiye sahip bir blog otomasyon sistemidir. Basit blog scriptlerinden farklı olarak otomasyon olmasını, açık kaynak kodlarına ve tamamen geliştirilebilir yapısına borçludur. Yani bir kaç sabit fonksiyonu öğrendikten sonra herhangi biri WordPress için eklenti veya tema geliştirip yayınlayabilmektedir. Binlerce tema ve binlerce eklenti sayesinde WordPress ile blog sitelerinden farklı olarak, her türlü internet sitesi açmak mümkün. Kodlama bilgisi gerekmeden, sadece eklentileri kullanarak herkes istediği siteyi açabiliyor.

WordPress hakkında kısa bir bilgi de sunduktan sonra nasıl kuracağımıza geçelim.

WordPress Nasıl Kurulur?

Öncelikle WordPress kurabilmek için, bir alan adına ve bir hostinge ihtiyacınız olacak. İşi bu noktaya kadar getirdiğinize göre alan adı kaydetmeyi ve hosting bağlamayı zaten bildiğinizi varsayarak devam ediyorum. Bilmeyenler de Alan Adı ve Hosting Yönetimi yazımıza göz atabilirler.

Hemen Filezilla adlı FTP programını indiriyoruz. FTP File Transfer Protocol anlamına gelmektedir ve dosyalarımızı uzak sunucuya taşımaya yardımcı olan bir programdır. Arayüzü sade ve basit, kullanımı da çok kolaydır. Filezilla’nın Son Sürümünü İndirmek İçin Tıklayın.

Sayfaya giriş yaptığınız anda, site sizin işletim sisteminizi anında tespit ederek size uygun olan sürümü indirmeniz için bağlantıları yeniden süzenleyecektir. Filezilla Linux, Windows-64, Windows-32 ve Mac OS işletim sistemlerini desteklemektedir. İndir butonuna tıklayıp, inen dosyayı çalıştırdıktan sonra kurulum yolu belirtiyoruz.

Eğer değişiklik yapmazsak varsayılan olarak C: diskine kurulacaktır (Tavsiye Edilir).

Daha sonra kurulum tipini “Standart” olarak belirtip “İleri” diyerek kurulumu başlatıyoruz.

 

Kurulum tamamlandıktan sonra, simgeye çift tıklayarak başlatalım.

Üst taraftaki bilgileri girerek sunucumuza bağlanıyoruz. Sunucu kısmına, Hostinginizin İP adresi, Kullanıcı Adına hostinginizin kullanıcı adını ve şifre alanına hostingin şifresini yazıyoruz. Kapı(PORT) websiteleri için herzaman 21’dir. 21 yazıp bağlan diyoruz.

Eğer hostingin IP adresini bilmiyorsanız, alan adınızı yazarak, Cpanel giriş bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

Bağlantı sağlandıktan sonra sağ tarafta sunucumuzda bulunan tüm dosyalar listelendi. Fakat dikkat edin bu dosyalarla hiç bir işlem yapmıyoruz hiç birini silmiyoruz. Eğer silerseniz siteniz çalışmayacaktır. Bu klasörlerden public_html ya da www isimli olanın içerisine giriyoruz. İkisi de aynı klasör, www’nin amacı, public_fpt adlı klasörle karıştırmamanız için.

 

Bağlantımızı sağladık, dizinimize girdik ve bekliyoruz. Şimdi tek yapmamız gereken WordPress‘i aktarmak. Yapmamız gereken şey, wordpressi bilgisayarımıza indirmek. WordPress Son Sürüm İndirmek İçin Tıklayın.

Daha sonra indirdiğimiz rar dosyasın masaüstüne çıkaralım. WordPress adında bir klasör elde ettik. Bu klasörün içindekileri Filezilladan public_html ya da www kısmına taşıyoruz. Eğer direk klasörü taşırsanız www.siteismi.com/wordpress dizinine kurulacaktır. Siteye girer girmez çalışmaz. Taşıma işleminin bitmesini bekliyoruz.

 

Taşıma işlemi bittikten sonra sitemize bağlanalım. Tarayıcıdan www.siteismi.com şeklinde giriş yaparsanız, WordPress sizi otomatik olarak kurulum sihirmazına yönlendirecektir. 

Karşımıza bu şekilde bir ekranın gelmesi gerekiyor. Eğer gelmediyse birşeyler yanlış gitmiştir demektir. “Başlayalım!” butonuna tıklayarak ikinci adıma geçiyoruz

.

Karşımıza çıkan formda oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini giriyoruz. Dikkat edin bilgileri eksik ya da yanlış girerseniz WordPress kurulumu tamamlanmaz, tamamlansa dahi yeni yazı paylaşamaz ya da düzenleyemezsiniz. Eğer nasıl yeni bir veritabanı oluşturacağınızı bilmiyorsanız PhpMyAdmin ile Veritabanı Kurulumu ve PhpMyAdmin Yönetimi yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Son olarak karşımıza gelen formda siteniz için gerekli bilgileri girmenizi isteyecektir. Site Başlığı kısmı sitenize vereceğiniz isimdir, her zaman değiştirilebilir. Kullanıcı adı kısmı yönetim paneline girerken kullanacağınız, en üst düzey yetkili yöneticinin kullanıcı adıdır. Daha sonra değiştirilemez. Parola yönetim paneline girerken kullanacağınız kullanıcının şifresidir. E-Posta adresi gelen güncellemeleri, önemli bilgileri ve unutulan parolalarda kurtarma işlemini yapacağınız e-posta adresidir. DİKKAT! Eğer “Gizlilik – Arama motorlarının bu siteyi indexlemesini engellemeye çalış” isiml kutucuğu işaretlerseniz siteniz arama sonuçlarında çıkmayacaktır (Tavsiye Edilmez). Bu özelliği geliştiriciler kullanmayı tercih etmektedir.

Bütün bilgileri girdikten sonra “WordPress’i Kur” butonuna basarak kurulm işlemini tamamlayabilirsiniz. WordPress kurulumu bu kadar basit. Varsayılan bir tema üzerine, boş bir şekilde siteniz kullanmaya hazır.