Merhabalar,

Bu makalemizde PhpMyAdmin ile veritabanı kurulumu ve PhpMyAdmin yönetiminden bahsedeceğiz. Öncelikle bilmeyenler için bunun ne işe yaradığından basedelim. PhpMyAdmin, MySQL tabanlı bir veritabınıdır. Sitenizdeki kullanıclardan tutun, ayarlara ve yazılara kadar herşey buradaki tablolarda saklanır. Database > Table > Col şeklinde bir yapısı vardır. Türçke olarak Veritabanı > Tablo > Kolon şeklinde tanımlayabiliriz. Yani web sitelerimizde veritabanı kullanmak için önce bir veritabanı oluşturuyoruz. Bağlantı işlemlerinden sonra içerisinde istediğimiz kadar tablo oluşturabiliriz. Örneğin, Kullanıcılar, Yazılar, Ayarlar şeklinde üç adet tablo oluşturabiliriz. Her tablonun içerisine de kolonlar oluşturarak verileri alanlarına yazıyoruz. Daha sonra ihtiyacımız olan veriyi istediğimiz zaman istediğimiz yere çağırıp kullanabiliriz.

Nasıl PhpMyAdmin’e Erişebilirim?

PhpMyAdmine erişmek için öncelikle Cpanel’e giriş yapmanız gerekmektedir. siteadiniz.com:2082 ya da siteadiniz.com/cpanel şeklinde erişim sağlayabilirsiniz.

Hostiniginiz tesli edilirken verilen bilgilerle bu alana giriş yapabilirsiniz. Eğer bu bilgilere erişiminiz yoksa hosting sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Başarıyla giriş yaptıktan sonra sizi ilgilendiren kısım burası olacaktır. “phpmyadmin” kısmına tıklayarak direkt olarak PhpMyAdmin’e erişim sağlayabilirsiniz fakat bizim önce bir veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için “MySQL Veritabanları” alanına tıklayalım.

Bu alandan “Test” isminde yeni bir veritabanı oluşturalım. İsmini girelim ve “Veritabanı Oluştur” butonuna tıklayalım.

Onay sayfasından sonra geri dönerek kontrolümüzü sağlayalım. Yeni eklediğimiz veritabanının burada görünmesi gerekiyor. Gördüğünüz gibi “Geçerli Kullanıcı” kısmı boş çünkü henüz bir kullanıcı tanımlamadık. Bu da veritabanızı şuan için kullanamayız demek oluyor. Hemen yeni bir kullanıcı oluşturmak için biraz daha aşşağı inelim.

Bilgileri doldurduktan sonra “Kullanıcı Oluştur” butonuna tıklayın. Dikkat edin, Şifre oluşturucu kullanarak üst seviye güvenliğe sahip şifreler oluşturabilirsiniz.

Son olarak Veritabanına kullanıcımızı tanımlayarak işlemimizi tamamlıyoruz. Artık veritabanımız kullanılmaya hazır. Tekrar geri dönerek, Veritabanları alanından “phpmyadmin” butonuna tıklayarak PhpMyAdmin’e giriş yapıyoruz.

PhpMyAdmin ekranımız bu şekilde görünecek. PhpMyAdmin sürümüne bağlı olarak görüntü değişiklik gösterebilir. Gördüğünüz gibi veritabanımızın içinde herhangi bir tablo bulunmuyor. Örnek olması için içerisinde kullanıcı adı, eposta ve şifre bulunduran bir “Üyeler” tablosu oluşturabiliriz. Böylelikle kullanımı hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz.

Hemen kullanmak istediğimiz veritabanımızı seçerek tablo oluştur diyoruz.

Dikkat etmeniz gereken nokta, Türkçe karakter (ü,ı,ş,ç,İ) kullanmıyoruz ve kaç adet kolon oluşturacaksak bir adet fazla yazıyoruz. Örneğin biz kullanıcı adı, şifre ve eposta alanlarıyla birlikte toplam üç kolon oluşturacağız fakat tablomuzu oluştururken dört adet oluşturuyoruz.

Şimdi en önemli kısma geldik. Birinci kolonumuzun ismi “id” olacak. Birden fazla veri depolayacağınız her tablo için id değerine ihtiyacımız var. Türünü “INT” olarak belirliyoruz. Böylece burada sayısal veriler depolayacağımızı bildirdik. Daha sonra index değerini “Primay” olarak belirleyip bu kolonun birincil anahtarına sahip olduğunu belirtiyoruz. En son olarak hemen yanındaki “A_I” ya da “Auto Incremment” bölümünü işaretleyerek bu alanın otomatik olarak artmasını sağlıyoruz. Böylece her yeni kullanıcıda otomatik olarak id değeri yükselecek. Yani en son kayıt olan kullanıcının id değeri 1002 ise A kişisi kayıt olduğunda bu değer otomatik olarak 1003 olarak belirlenecektir.

Kullanıcı adı, eposta ve şifre alanlarında metin verileri saklayacağımız için türünü “VARCHAR” olarak berlirtiyoruz. Bu, sınırlı bir metin verisi anlamın gelmektedir. Eğer çok uzun yazılar tutacak olsaydık “TEXT” olarak seçecektik. Son olarak Uzunluk alanına, bu değerin kaç karakterden oluşacağını giriyoruz. Burası en fazla 256 değerini alabilir. Eğer 256 karakterden daha uzun metinler saklayacaksanız TEXT olarak seçin. Daha sonra kaydet diyerek tablomuzu kaydedelim.

Dilersek üstteki butonlardan el ile veri girerek kullanıcı oluşturabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken “Primay” ve “A_I” olarak belirttiğimiz “id” değerine el ile veri girişi yapmayacak olmamızdır.

Ve “Git” butonuna tıkladığımızda işte sonucu:

 

PhpMyAdmin kullanımı ve veritabanı yönetimimiz bu kadardı. Artık istediğiniz gibi veritabanı oluşturabilir ve veri saklayababilirsiniz. İyi Çalışmalar!