Merhaba, Bu yazımda size nasıl Linux kurabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle Linux‘dan biraz bahsedelim. Nedir Bu Linux? Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Her bilgisayar son kullanıcı için bir işletim sistemine ihtiyaç duyar. Böylece programlarınızı çalıştırabilir, müzik dinleyebilir ya da internette gezinebilirsiniz. Linux‘u diğer işletim sistemlerinden ayıran en belirgin özellik tamamıyla açık kaynak kodlu olmasıdır.

Açık kaynak kodu ne anlama gelmektedir diyecek olursak, her yazılım gibi işletim sistemleri de birer yazılımdır ve promramlama dilleri ile yazılırı. Çoğu programda kaynak kodu kapatılır ve düzenlenemez hale getirilir. Açık kaynak kodlu yazılımlarda tüm kullanıcılar kaynak dosyalara erişebilir, okuyabilir ve istediği düzenlemeyi yapabilir.

 

Şimdi kısa ön bilgimizi verikten sonra Linux kurulumundan bahsedelim.

Bilgisayarınıza Linux kurmak için öncelikle linux.org.tr adresine giderek Linux’un resmi web sitesine bağlanıyoruz. Burada istediğimiz her sürüme erişebiliriz. https://linux.org.tr/

Linux’un resmi sayfasına bağlandıktan sonra https://linux.org.tr/indir/ adresinden indirme seçeneklerini görebiliriz. Gördüğünüz gibi bir çok seçenek mevcut:

  • Linux Mint
  • Mageia
  • Ubuntu
  • Fedora
  • OpenSuse

Önce hangisini kuracağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu yazıda Ubuntu kurulumunu anlatacağız çünkü ubuntu en çok tercih edilenlerden biridir. Böylece yardıma ihtiyaç duyduğunuzda daha çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

 

http://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releases/18.04/ adresine girerek linux’un FTP sunucusuna erişip son sürüm olan ubuntu 18.04 versiyonunu indirebiliriz. İndirebilmek için:

Resimdeki pembe rengi ile işaratlenmiş alandan “64-bit PX (AMD64) desktop image” ismindeki linke tıklıyoruz ve imaj dosyamız iniyor.

 

İndirme tamamlandıktan sonra bu imajımızı USB’ye aktarmamız gerekiyor. Direk taşıma işlemi yapamadığımız için küçük bir program kullanacağız. Bu programımızın adı WinToBootic. Hemen indiriyoruz. TIKLA İNSİN!

İndirdikten sonra herhangi bir kurulum yapmamıza gerek yok, yönetici olarak çalıştırarak bu arayüze ulaşıyoruz. İlk önce takılı olan USB belleğimizi seçiyoruz, daha sonra sağ tarafa tıklayarak imaj dosyamızı kaydettiğimiz yeri seçip “Quick Format” seçeneğini işaretledikten sonra “Do İt!” butonuna tıklayarak önce biçinlendirme, daha sonra yakma işlememizi tamamlıyoruz.

Artık USB belleğimiz yani format CD’miz hazır. Bellek takılıyken bilgisayarımızı yeniden başlatıp “DEL” tuşuna basarak BIOS ayarlarına giriyoruz. BIOS’dan boot seçeneğimizi USB olarak seçip F10 tuşu ile kaydedip çıkıyoruz. Bilgisayarımız açılışınıza USB üzerinden devam edecek…

 

Karşımıza bu ekran geldiğinde yapmamız gereken tek şey, sol menüden dili seçerek sağdan INSTALL UBUNTU – UBUNTU’YU KUR butonuna tıklamak. Böylece formak işlemimiz başlayacak. Eğer “Try Ubuntu – Ubuntu’yu Dene” butonuna tıklarsak mevcut işletim sistemimizi kaldırmadan, USB üzerine kurulum yaparak denemenizi sağlar(Tavsiye Edilmez.).

Yükleme ekranına geldikten sonra kısa bir tanıtım ile birlikte kurulum dosyaları bilgisayarımıza yükleniyor.

 

Son olarak da kullanıcı ayarlarımızı ve konum bilgimizi girdikten sonra kurulum tamamlanıyor ve bilgisayarımız kullanılabilir hale geliyor…

 

Umarım işinize yaramıştır, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.