Merhabalar,

Bu makalede sizlere alan adları ve hosting nedir, nereden alınır, nasıl kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz. Birçok insan bu konulara aşina olsa da ilk kez bir internet sitesi kurmak isteyenler için anlaşılması çok güç olan bir konudur. O yüzden işin temeline inerek, herkesin anlayabileceği bir dilde anlatmaya çalışacağız. Bu makalemizi birkaç başlık altında incelemek daha sağlıklı olacaktır. Haydi başlayalım.

1 – Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adları, diğer bir deyişle domainler, sizin internet dünyanızdaki adresinizdir. Bir ev adresi, iş adresi ile eş değer durumdadır. Herhangi bir siteye girdiğiniz zaman tarayıcının üst kısmına bakacak olursanız, o sitenin alan adını görebilirsiniz. Örnek verecek olursak, www.wmuzman.com bir alan adıdır. Eğer alan adları kullanılmazsa sitelere bağlanmak için IP adresleri kullanmak zorunda kalacaktık ve epey uzun sık kullanılanlar listelerimiz olacaktı.

Bir alan adı benzersizdir, yani siz bir alan adını satın aldığınızda süresi bitene kadar başka biri satın alamaz. Bir site açmaya karar verdiğimizde ilk yapmamız gereken, alan adının kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer satın almak istediğimiz alan adı kullanımdaysa yapabileceğiniz iki şey mevcut; süresi bitene kadar beklemek ya da sahibinden satın almak… Genelde bunların ikisi de yapılmaz ve başka bir isim üzerinde yeniden çalışılır.

Peki alan adlarını nereden satın alabiliriz ve kullanımda olup olmadığını nereden anlarız?

Herhangi bir arama motorunda “Alan Adı” diye arama yapacak olursanız, size alan adı sağlayabilecek bir çok firma olduğunu görebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken hangi firmadan satın alacağınıza karar vermek. Eğer hangi firmadan alacağınıza karar veremediyseniz En İyi Alan Adı ve Hosting Saylayıcıları makalemize göz atabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, alan adları fiyatları çoğunlukla her firmada aynıdır, bazı firmalarda kampanyaya girebilir ve daha ucuza alabilirsiniz. Fakat bir alan adını asla bedavaya alamazsınız. Bedava sadece alt alan adı (subdomain) dediğimiz www.siteisminiz.baskabirsite.com şeklinde bir alan adı satın alabilirsiniz ve kullanım alanlarınız tamamen kısıtlıdır.

Bir alan adının kullanımda olup olmadığını anlamak içinse Whois servisleri mevcut. Arama motorunda “Whois” şeklinde arama yaparsanız birçok servise ulaşabilirsiniz. Bu servislerden en eski ve güvenilir olan WHOIS firmasını kullanarak istediğimiz sitenin bilgilerine ulaşabiliriz. WHOIS’e Gitmek İçin Tıklayın.

Gördüğünüz gibi, wmuzman.com üzerinde arama yapınca, dolu olduğunu söylüyor çünkü bu alan adı bize ait. wmuzmanblogu.com şeklinde arama yapınca da alan adını satın alabileceğinizi belirtiyor. Tek yapmanız gereken, seçmek ve test etmek…

 

2 – Hosting Nedir?

Hosting, bir sitenin olmazsa olmazıdır. Eğer hostinginiz olmazsa alan adınızı bağlayamaz ve dolayısıyla yayın yapamazsınız. Hostingi uzaklarda bir yerlerde hiç kapanmayan bir bilgisayar olarak düşünebilirsiniz. Alan adınızı ve hostinginizi birbirine bağladıktan sonra, hostinge yüklediğiniz dosyalar, alan adınızda gösterilecektir. Eğer alan adınız olmazsa hostinginiz yine çalışır fakat, hostinginiz olmazsa alan adınız çalışmaz. Hostingleri satın alırken dikkat etmeniz gereken bir takım özellikler vardır. Size verilecek alan, trafik, ram miktarı gibi özellikler ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar hızlı çalışır. Hostinginiz her zaman sınırsız trafik olmalı! Sınırlı trafiğe sahip hosting paketlerinden uzak durun. Bu trafikleri internetinizin adil kullanım kotası gibi düşünebilirsiniz. Dolduğu zaman hızınız yavaşlatılır. İnternet sitelerinde durum biraz daha farklıdır. Çünkü adil kullanım kotasını kullanırken siz Download işlemi yapmaktasınız, fakat bir web sitesinden yayın yaparken Upload işlemi yaparsınız. 100 MB boyutundaki küçük bir dosya ile işlem yapacak olursak, Download yaparken 100 MB olarak inen bir dosya Upload yaparken 300 MB gibi bir trafik kullanır. Böylece internetiniz daha da yavaşlayacaktır. Üstelik, sitenize bağlanan her kullanıcı için bu işlem tekrarlanır. O yüzden sınırlı trafik sağlayan hosting paketlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Herhangi bir firmadan hosting hizmeti alabilirsiniz. Hizmetiniz size yazılı olarak teslim edilir, Örnek verecek olursak

WAcct 12.6.0 (c) 2018 cPanel, Inc….

+===================================+
| New Account Info |
+===================================+
| Domain: wmuzman.com
| Ip: 185.171.88.20 (n)
| HasCgi: y
| UserName: *******
| PassWord: *******
| CpanelMod: paper_lantern
| HomeRoot: /YeniDizin
| Quota: 953,67 TB
| NameServer1: ******
| NameServer2: ******
| NameServer3:
| NameServer4:
| Contact Email:
| Package: ticarete_Limitsiz-Hosting
| Feature List: default
| Language: tr
+===================================+
…Done

Size bu şekilde bir e-posta ya da teknik destek bildirimi göndereceklerdir. Domain kısmını zaten biliyorsunuz, daha önce belirlediğiniz ve sağlayıcı firmaya bildirdiğiniz alan adınız. IP kısmı, sizin için ayrılan bilgisayarın erişim IP’sidir. UserName ve PassWord kısmı, cpanele ve FPT yazılımlarına girerken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifredir. NameServer kısmı ise alan adınızın yönlendirilmesi gereken isim sunucularıdır. Dikkat! bu bilgileri özenle saklayınız ve kimseyle paylaşmayınız. Bu bilgilere erişebilen herkes, sitenize istediği gibi bağlanıp istediği değişikliği yapabilir.

 

3 – Alan Adı ve Hosting Birbirine Nasıl Bağlanır?

Alan adımızı ve hostingimizi, piyasad köklü bir yere sahip TurHost‘dan satın aldığımızı varsayalım. (İşlem bütün firmalarda aynıdır. Görsel ekleyebilmek için örnek veriyoruz.)

Satın almış olduğunuz alan adlarınızın listesini müşteri girişi yaptıktan sonra görebileceksiniz. Düzenleme yapmak istediğiniz alan adınızın yanındaki “yönetim” butonuna tıklayarak yönetim paneline geçiş yapıyoruz. 

Soldaki menüden “İsim Sunucuları / NS” kısmına gelerek isim sunucularımızı gireceğiz. 

Bu kutulara hostingizi satın alırken size teslim edilen isim sunucuları (NameServer) girerek “Değişiklikleri Kaydet” butonuna bastıktan sonra işlem tamamlanmıştır. Artık istediğiniz siteyi kurabilirsiniz.

DİKKAT EDİN, İSİM SUNUCULARININ OTURMASI 48 SAATE KADAR SÜREBİLİYOR, HOSTİNG FİRMANIZ İLE ALAKALIDIR…